GP People

Media społecznościowe

Nawigacja

  • pracodawca  |  
  • zalety zatrudniania cudzoziemców  |  

Treść strony

Jedynym motywatorem migracji zarobkowej jest praca. Pracownicy z Ukrainy czy Azji są ponadprzeciętnie zdeterminowani i zmotywowani, co przekłada się na stabilność zatrudnienia i brak rotacji. Na pomoc polskim firmom przybywają szwaczki, stolarze, pracownicy produkcyjni przetwórstwa spożywczego, mięsnego i rybnego, budowlańcy a nawet piekarze.

Charakterystyka pracowników ze Wschodu

Z krajów byłego ZSRR

Pracownicy z Ukrainy, Białorusi, Mołdawi przyjeżdżają do  pracy do Polski kierując się lepszymi zarobkami i chęcią stabilizacji. Zwykle wybierają kontarkty ponad roczne. Nasze kultury, zwyczaje i mentalność są podobne. Nie ma problemu ze wzajemnym zrozumieniem siebie nawzajem, szybko nawiązują kontakt ze współpracownikami i odnajdują swoje miejsce. Pracownicy zazwyczaj posługują się jednocześnie językiem rosyjskim i ukraińskim, a często też polskim w stopniu pozwalającym na codzienną komunikację.

Do zalegalizowania ich pracy wystarczy zgoda Powiatowego Urzędu Pracy, a procedura trwa kilka dni. Czas oczekiwania na pracownika wynosi około miesiąca, w zależności od tego czy pracownik ma już wizę czy też nie.

Z Dalekiego Wschodu

Bieda to główna przyczyna migracji zawodowej Nepalczyków i Hindusów. Duże koszty dotarcia do Europy sprawiają, że pracownicy z Dalekiego Wschodu są niezwykle zmotywowani i lojalni, solidnie wykonują swoją pracę, ciesząc się z oferowanych im w Polsce warunków. 

Pracownicy z Dalekiego Wschodu mają prawo pracować wyłącznie w oparciu o zezwolenie na pracę, które jest wydawane na konkretną firmę i konkretne stanowisko. Choć na początku proces legalizacji zatrudnienia zajmuje więcej czasu w porównaniu do pracowników z krajów ościennych, jednak daje gwarancje, że przez kolejne lata dane miejsce pracy będzie zajmowane przez jednego pracownika.

Stopka

© 2019 by GP Remedy. All rights reserved